CÂT NE COSTĂ CĂLDURA ŞI APA CALDĂ ÎN HUEDIN.


Pentru a încerca să elucidez cât ne costă căldura şi apa caldă am stat de vorbă cu dl. Döngölö Csaba în calitate de director al SC CRIŞUL HUEDIN SA şi cu dl. Sinko Zoltan responsabil tehnic în cadrul aceleaşi societăţi.

În urma discuţiei am reuşit să înţeleg modul prin care societatea facturează serviciile privind termia şi apa caldă către populaţie. Voi detalia cele două componente, astfel încât informaţia să parvină locuitorilor cât mai uşor. În legătură cu apa caldă, există două categorii de beneficiari, prima organizată sub forma unor Asociaţii de Locatari, iar a doua sub forma unor Asociaţii de Proprietari. Scările de bloc G1, G2, G3, E1, E2, E3 situate în P-ţa Republicii nr.8 s-au organizat în Asociaţii de Locatari. Din cele aproximativ 65 de apartamente aferente acestor scări, un număr de 54 de apartament s-au racordat la apa caldă pe care o furnizează centrala termică pe rumeguş. Pentru aceste scări, există un contor de apă aflat la centrala veche. La fiecare sfârşit de lună acest contor este citit de reprezentanţii societăţii, împreună cu responsabilii de scară. Societatea facturează pentru fiecare mc de apă încălzit un cost de 6,4 lei. În principiu, dacă sau consumat 150 mc de apă, SC CRIŞUL HUEDIN SA facturează suma de 960 lei. Apartamentele care sunt contorizate vor plăti conform consumului citit de pe apometre, diferenţa fiind apoi repartizată pe celelalte apartamente care nu au contor. Rezultă astfel că în cazul unor pierderi pe reţea acestea vor fi suportate de cei care nu au apometre instalate în apartament. Sistemul este simplu şi va reflecta un cost al apei calde în funcţie de consum fiind totuşi dezavantajaţi cei care nu au contoare personale pe reţeaua de apă caldă. Calculele de rentabilitate ne arată că la un consum mediu de 4 mc/apă caldă pe lună o familie va plăti 25,6 lei. În cazul în care s-ar folosi un boiler electric pentru a asigura apa caldă costul s-ar ridica la aproximativ 80-90 de lei/lună iar volumul de apă caldă ar fi mult mai mic.
Pentru locatarii organizaţi în Asociaţii de Proprietari, costul se reflectă în C-calorie (gigacalorie). Printr-o formulă de transformare rezultă că 1 mc/apă este egal cu 0,05 G-calorii. Pe timp de iarnă, o scară racordată atât la apă caldă cât şi la căldură, consumă în medie 10 G-calorii, din care aproximativ 2,5 G-calorii pentru apa caldă şi 7,5 G-calorii pentru căldură. Preţul unei G-calorii este de 127 lei. Administratorul asociaţiei de proprietari determină care este consumul de apă rece folosit pentru apa caldă şi îl repartizează pe fiecare apartament în funcţie de apometre sau pauşal dacă acestea nu există. Căldura este repartizată în funcţie de suprafaţa locuibilă a fiecărui apartament. La aceste costuri se mai adaugă şi cel cu colectarea gunoiului care este de 3,45 lei/persoană/lună. Cu una cu alta, consider că racordarea la centrala termică privind furnizarea apei calde şi a căldurii este un lucru benefic, atât din punct de vedere financiar cât şi în ceea ce priveşte confortul. Asta cu condiţia ca furnizorul să asigure conform contractului o temperatură de 60° C a agentului termic iar administratorul asociaţiei să repartizeze corect şi obiectiv costurile.

Loi Dacian




846 Vizualizări.
Articol adăugat în 05 Mai 2009 ora 15:12 de către Admin.



Adaugă un comentariu


Nume

Email

Subiect

Comentariu

Cod de verificare

Citeşte termenii şi condiţiile de utilizare

Realizat de Interhit